WYPRAWA TAJWAN
TERMINY:
20.03.2025-31.03.2025
KOSZT 6299 PLN + CENA LOTU
- Odkryj różnorodne oblicza Tajpej
- Rozkoszuj się smakami nocnych targów
- Podziwiaj zachód słońca ze szczytu Góry Słonia
- Zobacz rozświetlone tysiącem czerwonych lampionów Jiufen
- Sprawdź jak urokliwy i (nie)wielki jest największy wodospad Tajwanu
- Wypłyń w malowniczy rejs po jeziorze Słońca i Księżyca
- Przemierz las bambusowy w regionie Alishan
- Poznaj sztukę uliczną w Kaohsiung
- Odwiedź Park Narodowy Taroko i spaceruj wzdłuż spektakularnych wąwozów
I wiele wiele więcej!
SZCZEGÓŁOWY PLAN WYJAZDU
Dzień 1
Zbiórka uczestników na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie. Przelot do Tajpej.
Dzień 2
Przylot do Tajpej w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Zakwaterowanie w hotelu i odpoczynek po podróży. W zależności od godziny przylotu możliwe wyjście na targ nocny Shilin Night Market. Nocleg w Tajpej.
Dzień 3
Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Narodowego Muzeum Pałacowego, które zwane jest skarbcem chińskiej cywilizacji. Muzeum zawiera jedną z największych na świecie kolekcji chińskiej sztuki i kultury. Ekspozycja pochodzi głównie z Zakazanego Miasta w Pekinie i obejmuje rządy czterech dynastii chińskich. Wczesnym popołudniem udamy się do gorących źródeł Beitou. Zlokalizowane na obrzeżach metropolii baseny są świetną okazją do zażycia kąpieli w wodzie o prozdrowotnych właściwościach, której temperatura nierzadko przekracza 40°C. Po powrocie do centrum miasta zobaczymy The Red House. Dawna siedziba teatru i miejsce wykonywania Opery Pekińskiej jest dziś zarządzana przez Fundację Kultury Tajpej, która wykorzystuje teatr jako platformę do promowania branży kulturalnej i kreatywnej. Wieczór spędzimy w tętniącej życiem dzielnicy handlowej Ximending – pełnej rozmaitych sklepów, miejsc rozrywkowych, street foodu i sztuki ulicznej. W Ximending zawsze coś się dzieje i można tu znaleźć niemal każdy rodzaj rozrywki – wszystko zależy od naszej wyobraźni. Powrót do hotelu i nocleg.
Dzień 4
Po śniadaniu zobaczymy Narodową Halę Pamięci Czang Kaj-szeka – budynek w centrum Tajpej wzniesiony ku pamięci ojca współczesnego Tajwanu i prezydenta Republiki Chińskiej. Następnie odwiedzimy świątynię Longshan. Wielokrotnie odbudowywana świątynia z XVIII wieku jest miejscem, w którym czczone są bóstwa buddyjskie i taoistyczne. W dalszej części dnia udamy się na szczyt najbardziej rozpoznawalnego drapacza chmur tego kraju – Taipei 101, by podziwiać panoramę miasta. W budynku, do 2010 roku posiadającego tytuł najwyższego na świecie, znajduje się ważący 600 ton specjalny mechanizm w kształcie kuli, którego zadaniem jest tłumienie wstrząsów wywoływanych przez silne wiatry czy trzęsienia ziemi. Następnie wejdziemy na szczyt Elephant Mountain, by z tego miejsca podziwiać zachód słońca nad Tajpej. Będzie to świetna okazja, by porównać jak całe miasto wygląda za dnia oraz nocą. Wieczorem odwiedzimy największy targ nocny w Tajpej – Raohe Night Market, co będzie okazją do skosztowania rozmaitych dań lokalnego street foodu. Szczególnie polecamy pepper bun, grillowane grzyby w przyprawach oraz szeroką gamę świeżych owoców morza. Powrót do hotelu i nocleg.
Dzień 5
Po śniadaniu opuszczamy Tajpej i udajemy się na północne krańce wyspy w kierunku parku geologicznego Yehliu. Jest to rezerwat przyrody z malowniczymi formacjami skalnymi i skamielinami oblewanymi przez wysokie fale morskie. Następnie udamy się nad wodospad Shifen. Choć jest to największy wodospad Tajwanu, de facto do Niagary rozmiarem mu daleko, jednak nie można odmówić mu urokliwości. Przy sprzyjających warunkach, gdzie światło słoneczne łączy się z kroplami wody, można zaobserwować tęczę unoszącą się nad wodospadem. W następnej kolejności udamy się na Shifen Old Street. Ulica, wzdłuż której biegną tory kolejowe to obszar, gdzie nie tylko możemy obserwować przejazd starej lokomotywy, ale także jest to szansa na stworzenie własnego lampionu, który wraz z naszymi życzeniami odleci ku niebu. W przerwie na lunch polecamy skosztować grillowane nóżki z kurczaka faszerowane ryżem będące lokalnym przysmakiem, a w ramach deseru zawijane lody orzechowe. Na koniec dnia udamy się do nadmorskiego obszaru górskiego Jiufen, niegdyś słynącego ze znajdujących się tam złóż złota. Obecnie jest on zamieniony w kolorową folklorystyczną trasę spacerową, gdzie główna ulica – Jiufen Old Street pełna jest urokliwych sklepików i restauracji. Szczególnym miejscem jest odwiedzana przez nas zlokalizowana w pięknym budynku herbaciarnia A-Mei, w której polecamy przysiąść na chwilę dłużej i przy filiżance herbaty rozkoszować się widokiem na zachodzące nad morzem słońce. Powrót do hotelu w Tajpej i nocleg.
Dzień 6
Po wczesnym śniadaniu opuszczamy stolicę i udajemy się w kierunku największego zbiornika wodnego na całym Tajwanie – jeziora Słońca i Księżyca (Sun Moon Lake) – trasa około 250 km. Obszar wokół jeziora jest domem dla plemienia Thao, jednego z rdzennych plemion Tajwanu. Pasjonaci kolarstwa, których na wyspie nie brakuje, objeżdżają jezioro dookoła, jednak jest to zadanie czasochłonne. My udamy się w rejs po jeziorze, podczas którego będziemy mieli dwa przystanki. Podczas pierwszego z nich zobaczymy buddyjską świątynię Xuanguang oraz skosztujemy lokalnego przysmaku herbal egg - jajka na twardo gotowanego w marynacie z herbaty, sosu sojowego i różnorodnych przypraw. Drugi przystanek będzie szansą na wypożyczenie rowerów wodnych bądź kajaków i podziwianie malowniczych krajobrazów na wodzie. Alternatywą będzie tradycyjny rower i zwiedzanie okolicy w ten sposób. Osobom preferującym spacery proponujemy przystanąć na herbatę bądź wziąć udział w degustacji lokalnych win smakowych w jednym ze sklepików, których tu nie brakuje. Po powrocie z rejsu zobaczymy jeszcze świątynie Wen Wu, której wrót strzeże posąg lwa chińskiego będącego symbolem dostojeństwa i potęgi. Przejazd do hotelu w Taichung. Na koniec dnia odwiedzimy największy nocny targ w mieście. Wizyta na Feng Chia Night Market to okazja do skosztowania jednej z najlepszych wersji popularnej na całej wyspie beef noodles soup oraz smażonych kulek przygotowanych ze słodkiego ziemniaka. Powrót do hotelu i nocleg.
Dzień 7
Po śniadaniu opuścimy Taichung i udamy się na południe w kierunku rezerwatu przyrody położonego w miasteczku Alishan - Alishan National Forest Recreation Area. Miejsce słynie z wspaniałych wschodów i zachodów słońca, pięknej roślinności, lasów, widoków na Yushan – najwyższy szczyt Tajwanu oraz herbaty. Odwiedzimy między innymi Park Wielkich Drzew (Giant Trees Park Trail), las bambusowy, świątynię Alishan Shouzhen Temple, owiane legendą jezioro Sisters Ponds oraz punkt widokowy Xiaoliyuanshan Lookout, skąd podziwiać można bezkres morza chmur. Czas wolny przyniesie okazję do skosztowania słynnej w całym kraju herbaty produkowanej właśnie tutaj. Po intensywnym spacerowaniu wrócimy do autokaru, by wyruszyć na południe wyspy ku drugiemu największemu miastu Tajwanu – Kaohsiung (trasa około 175 km). Przyjazd do hotelu w Kaohsiung, odpoczynek i nocleg.
Dzień 8
Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie miasta. Rozpoczniemy od wizyty w taoistycznej świątyni Sanfeng Temple. Historia obiektu sięga 300 lat. Poświęcona bóstwu Nezha świątynia jest jedną z najbardziej fotogenicznych na wyspie – to tutaj zdobione drewniane drzwi otwierają się na ogromny dziedziniec usiany dziesiątkami zwisających czerwonych latarni. Odwiedzimy także kompleks Fo Guang Shan, gdzie znajdują się nie tylko świątynie, ale również pagody oraz wystawy poświęcone historii buddyzmu. Sławę miejscu przyniósł jednak największy na świecie posąg siedzącego Buddy wykonany z brązu, który mierzy 108 metrów wysokości. Po przerwie na lunch udamy się do dzielnicy artystycznej Pier 2 Art Center. Dawną lokalizację starych magazynów przekształcono w centrum lokalnych artystów. Większość starych magazynów została przekształcona w modne przestrzenie artystyczne, w których odbywają się jedne z najciekawszych wystaw sztuki na całym Tajwanie. Mijając kolejne barwne murale i ekstrawaganckie konstrukcje artystyczne zajrzymy do portu, by stąd podziwiać widok na pozostałą część miasta. Późnym popołudniem udamy się na lokalny nocny targ Ruifeng Night Market. Kto jeszcze nie miał okazji próbować wywodzącej się z Tajwanu herbaty bąbelkowej (popularnie zwanej bubble tea lub bobą), będzie miał do tego świetną okazję. Prócz kosztowania lokalnych przysmaków można tu spróbować swojego szczęścia w grze na różnego rodzaju automatach, a także pokusić się o hazardową rozgrywkę z lokalsami, gdzie wygraną jest…kiełbasa! Dobra zabawa gwarantowana. Powrót do hotelu i nocleg.
Dzień 9
Po śniadaniu udamy się na dworzec kolejowy, by pociągiem przejechać wschodnim wybrzeżem wyspy aż po region Hualien (trasa około 350km). Hualien to najmniej zaludniony obszar Tajwanu, który jest często wybieranym kierunkiem urlopowym przez mieszkańców innych części wyspy. Tu życie toczy się wolniej, w Hualien nie doświadczymy zgiełku charakterystycznego dla dużych miast. Po zakwaterowaniu w hotelu w miasteczku o tej samej nazwie udamy się w okolice parku Nanbin, by zobaczyć morze. Późnym popołudniem odwiedzimy nocny targ Dongdamen pełen rozmaitych atrakcji (nie tylko jedzeniowych). Każdy nocny targ wyróżnia się bowiem czymś innym. Powrót do hotelu i nocleg.
Dzień 10
Po śniadaniu udamy się w kierunku najważniejszego miejsca, dla którego zjawiliśmy się w tej części wyspy – Parku Narodowego Taroko. To jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie, gdzie marmurowe kaniony, bujna roślinność i górzysta sceneria tworzą niezwykły, zachwycający krajobraz. Obszar parku, zamieszkiwany niegdyś przez plemiona o nazwie Taroko, dawniej był terenem trudno dostępnym, a wręcz tajemniczym. Najczęściej odwiedzanym miejscem jest spektakularny wąwóz Taroko, ciągnący się na długość 18 km, którego marmurowe ściany zachwycają efektownymi barwami oraz ciekawą strukturą wyrzeźbioną przez turkusowe wody rzeki Liwu. Prócz odwiedzin wąwozu, przejdziemy także przeplatanym tunelami szlakiem Swallow Grotto, który ponadto jest najlepszym punktem widokowym na najwęższą część wąwozu i najbardziej kręty odcinek rzeki Liwu. Po przerwie na lunch w malowniczym Tianxiang przejdziemy przez zawieszony na wysokości 300 metrów most z imponującym widokiem na tę część parku. Kolejnym punktem będzie spacer do Sanktuarium Wiecznej Wiosny - pięknej świątyni położonej na zboczu wzgórza, nad strumieniem wodospadu, który podobno nigdy nie przestaje płynąć (stąd nazwa). Wizytę w parku narodowym zakończymy nad Pacyfikiem w Qixingtan, słynącym z kamienistej plaży i fantastycznych widoków na Ocean Spokojny. Rozmarzeni zapierającymi dech w piersiach widokami powrócimy do autokaru, by wyruszyć tam gdzie wszystko się zaczęło – do Tajpej. Przyjazd późnym wieczorem i nocleg.
Dzień 11
Po śniadaniu czas wolny na samodzielne odkrywanie Tajpej. Po południu wspólne wyjście na nocny targ Ningxia Night Market. W 2015 roku został on wybrany najlepszym nocnym targiem w stolicy. Wizyta w tym miejscu będzie szansą na skosztowanie przysmaków takich jak omlet z ostrygami oraz kurczak w oleju sezamowym. Następnie w godzinach wieczornych powrót do hotelu na nocleg.
Dzień 12
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. W zależności od godziny wylotu czas wolny. Następnie transfer na lotnisko i wylot do Polski. Dziękujemy za wspólną przygodę i już nie możemy doczekać się następnej!* *Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie.
KOSZT WYPRAWY
6299 PLN + CENA LOTU
CENA ZAWIERA
- 10 noclegów w hotelach o standardzie 3 i 4-gwiazdkowym (pokoje 2-osobowe z łazienką)
- 10 śniadań
- transfery lotniskowe na miejscu
- transport busem/autokarem podczas całego programu na zaplanowanej trasie
- bilet na pociąg na trasie Kaohsiung – Hualien
- opiekę doświadczonego polskiego przewodnika podczas całego programu
- wynajem lokalnego przewodnika dla wybranych atrakcji
- wysokiej klasy ubezpieczenie podróżne KL i NNW (500 000 PLN)
- bilet wstępu do Narodowego Muzeum Pałacowego w Tajpej
- bilet wstępu do gorących źródeł Beitou
- bilet wstępu na szczyt drapacza chmur Taipei 101
- bilet wstępu do parku geologicznego Yehliu
- opłatę za rejs po jeziorze Sun Moon
- bilet wstępu do rezerwatu przyrody w Alishan
CENA NIE ZAWIERA
- biletu lotniczego na trasie Warszawa-Tajpej
- wyżywienia poza śniadaniami
- wydatków własnych i atrakcji fakultatywnych realizowanych w czasie wolnym (np. wynajęcie kajaków przy jeziorze Sun Moon, zakupy w herbaciarni w Jiufen)
TRANSPORT
Tajwan to nie tylko raj dla podniebienia i oczu, ale również miejsce, gdzie można skorzystać z rozmaitych środków transportu. W trakcie wyjazdu dominującym rozwiązaniem będzie nasz komfortowy bus/autokar z doświadczonym kierowcą. Przy okazji odwiedzin jeziora Sun Moon w rejs udamy się łodzią, będzie też okazja do wypożyczenia kajaków lub rowerów wodnych. By móc podziwiać kręte wąwozy Parku Narodowego Taroko, na wschód wyspy udamy się pociągiem.
NOCLEGI
KUCHNIA
Nieodłącznym elementem każdej wyprawy do Azji jest jej kuchnia. Nie inaczej będzie w światowym królestwie nocnych targów, którym jest Tajwan. W każdym mieście znajduje się minimum jeden night market, gdzie spróbować można rozmaitych potraw lokalnej kuchni. Targi nocne cieszą się popularnością zarówno wśród Tajwańczyków, jak i turystów. My również podczas naszej wyprawy przez wyspę odwiedzimy kilka z nich. Lu rou fan, pepper bun, beef noodles soup czy stinky tofu to tylko kilka z setek potraw, których można tam skosztować. Oczywiście, by dobrze rozpocząć dzień, każdego poranka śniadania hotelowe również zapewnią nam okazję do skosztowania regionalnych przysmaków. Podczas pobytu, w czasie wolnym, zachęcamy także do stołowania się w małych lokalnych restauracjach serwujących tradycyjne potrawy. Doświadczeni przewodnicy za każdym razem chętnie polecą godne uwagi miejsca. Poznamy zatem Tajwan nie tylko poprzez zniewalające widoki, ale również „od kuchni”.
PRZYDATNE INFORMACJE DLA UCZESTNIKÓW
BAGAŻ
Limit bagażu na przelotach międzykontynentalnych oraz wewnętrznych to 20 kg w przypadku bagażu głównego i 7 kg dla bagażu podręcznego. Tajwan wprowadził zakaz wwozu produktów mięsnych oraz świeżych owoców i warzyw, lepiej unikać także wwozu innych produktów spożywczych. Za wwóz wyżej wymienionych produktów grożą surowe kary pieniężne.
WALUTA
Walutą Republiki Chińskiej (Tajwanu) jest nowy dolar tajwański (NT). 100 NT odpowiada około 13 PLN. Zalecamy zabranie dolarów amerykańskich, choć można również wymieniać euro lub inne powszechnie akceptowane waluty. Pieniądze można wymienić w bankach i kantorach oraz w niektórych hotelach. Konieczne jest, żeby banknoty były w dobrym stanie: w krajach Azji Południowo-Wschodniej nie są akceptowane banknoty zniszczone, naddarte, poplamione itp. – kantory i banki odmawiają ich wymiany. Ważne: w przypadku dolarów amerykańskich należy zwrócić uwagę, żeby były to banknoty najnowszych emisji, tzw. seria „kolorowa”. Starsze często nie są przyjmowane lub wymieniane po niższym kursie.
PASZPORT
Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy licząc od daty powrotu. Obywatele polscy przebywający na Tajwanie do 90 dni w celach turystycznych zwolnieni są z obowiązku wizowego.
UBIÓR
W programie przewiduje się odwiedzanie obiektów religijnych. W te dni prosimy o przygotowanie stosownej odzieży. W przypadku świątyń buddyjskich konieczne jest zakrycie ramion. W marcu średnia temperatura na Tajwanie wynosi 18-22°C, jednak może spadać poniżej tego poziomu. Temperatura na północy wyspy jest kilka stopni niższa niż na południu. Zalecamy zabranie cieplejszych ubrań.